Weekend w Toskanii. Planowanie podróży

awayproject.pl blog podróżniczy jak tani zwiedzić toskanię weekend w toskanii

Tanie loty do Pizy i bagaż podręczny, czyli przepis na doskonały weekend w Toskanii.  Zaplanowaliśmy 3 dniowy pobyt, a w nim 1 dzień na zwiedzanie Florencji, 1 dzień na wycieczkę do Portofino i przedpołudnie na spacer po Pizie ( w dzień powrotu). Dzięki dobremu rozplanowaniu udało nam się zobaczyć wszystko to, na czym zależało nam najbardziej. Tak wiem, Portofino należy już do regionu Ligurii, jednak granica tych dwóch regionów przebiega nieopodal Portofino.

Byliśmy tam wiosną, okres marzec-kwiecień to wciąż spokojne i niekiedy chłodne dni we Włoszech. Cieszy brak tłumów i możliwość swobodnego spacerowania i zaglądania we wszystkie zabytkowe kąty, każdego z miast. Szczerze mówiąc, najbardziej zależało mi na tym, aby pojechać do Portofino. Jakieś resztki romantyzmu wyhodowanego na tej ↓ muzyce, od dawna wywoływały Portofino na pierwsze pozycje listy sentymentalno – podróżniczej.

co zobaczyć w Toskanii

 Jak dojechać z lotniska do Pizy

Lotnisko w Pizie znajduje się bardzo blisko centru miasta. Na dobrą sprawę ochotnicy mogą przemierzyć tę trasę pieszo i zajmie ona pewnie ok 30-40 minut. Autobus z lotniska to koszt ok. 1,30 euro za osobę, odjeżdża co ok. 20 minut, jest oznaczony na wyświetlaczu napisem LAM i jest koloru czerwonego. Do głównego dworca kolejowego jedzie niecałe 10 minut. Blisko, szybko i tanio, oby tak wygodnie było z każdym lotniskiem.

Jak dojechać z Pizy do Florencji

Z Pizy do Florencji bez problemu dojedziemy pociągiem. Podróż trwa od 1 godziny do 1:40/2:00 godzin.  Ponieważ pociągi we Włoszech jeżdżą z pewną dozą swobody i  spóźnienie ok 30 minutowe nie robi na nikim wrażenia. Pociąg z Pizy ruszył punktualnie, jednak na trasie miał długie postoje na niektórych stacjach  i w rezultacie jechaliśmy ponad 30 minut dłużej.

Standard samych pociągów jest bardzo dobry, czyste i przestronne wagony z pojedynczymi miejscami, pozwolą na wygodną podróż również na dłuższych trasach.

Ceny biletów na trasie Piza – Florencja

Ceny biletów wahają się w zależności od godziny odjazdu i rodzaju pociągu ( koleje regionalne lub intercity), nam udało się pojechać kolejami regionalnymi za ok. 7 euro w 1 stronę od osoby.Dojeżdżamy do dworca głównego we Florencji, którego oryginalna nazwa brzmi Firenze Santa Maria Novella, często na rozkładzie widniejące jako Firenze SMN. Stare miasto jest tuż za rogiem, a po 10 minutowym spacerze docieramy do Bazyliki.

Jak dojechać z Pizy do Portofino

jak dojechać do portofino awayproject.pl blog podróżniczy

Z Pizy do Portofino dojedziemy z 1 przesiadką, a pokonanie całej trasy zajmuje ok. 2 godzin. Podróż zaczynamy pociągiem do miasteczka Santa Margherita Ligurie, gdzie przesiadamy się na autobus nr 82. Przystanek autobusu jest tuż przy stacji metra, bilety na autobus kupimy w sklepiku, koszt ok. 1,30 euro. Autobus z Santa Margherita do Portofino jedzie wzdłuż linii morza. Fale rozbijają się niemal o krańce jezdni.

Ceny biletów na trasie Piza – Portofino

Ceny biletów wahają się w zależności od godziny odjazdu i rodzaju pociągu ( koleje regionalne a intercity), nam udało się pojechać kolejami regionalnymi za ok. 7 euro w 1 stronę od osoby. Doliczyć należy wspomniany już bilet na autobus z Santa Marghetira do Portofino, ok. 1,30 euro w 1 stronę.

 Na stronie internetowej włoskich linii kolejowych możemy sprawdzić rozkłady jazdy oraz ceny biletów Trenitalia.com
 awayproject.pl blog podróżniczy