Tjuvholmen | wyspa złodziei

tjuvholmen_awayproject_oslo_13

Wyspa złodziei, kiedyś tereny portowe, dziś winkiel luksusu. Beton, drewno, szkoło i fjord. Jeśli nie podoba Ci się zabudowa, to usiądź plecami. W centurm miasta masz luksus patrzenia w dal. 

tjuvholmen_awayproject_oslo_15

Tjuvholemn znajduje się na półwyspie w centrum Oslo, połączonym z Aker Brygge, tworząc jego naturalne przedłużenie. Nazwa w bezpośrednim tłumaczeniu oznacza tjuv – złodziej, holmen – wysepka.

DSC_0219

P1530322

Obszar ten został wykupiony przez gminę w 1914 roku, gdzie władze portowe w 1919 roku wybudowały doki i nasypywały sztuczną wyspę, zwiększając powierzchnię z 5 do 33 ha. Od 1982 roku obszar ten został zaadaptowany do użytku na powierzchnie biurowe, terminale i magazyny.

awayproject.pl blog podróżniczy Oslo Aker Brygge co zobaczyć w Oslo

tjuvholmen_awayproject_oslo_4
Od 2005 roku obszar ten został sprzedany prywatnym deweloperom, którzy rozpoczęli budowę nowej mariny, mieszkań i biurowców. Program rewitalizacji  tego obszaru nazwano Fjord City. W ramach tego programu otworzono między innymi kilka galerii sztuki, wśród nich Astrup Fearnley Museum of Modern Art i Galeria Haaken.

tjuvholmen_awayproject_oslo_6

Architektura Tjuvholmen rządzi się swoimi prawami. Są proste formy i szalone krzywizny. Bywają miejsca półokrągłe i kanciaste, drewniane, szklane i betonowe. Są knajpy, biura i muzea. No i mieszkania. Tak. Mieszkania to jest jednak inna historia.

tjuvholmen_awayproject_oslo_7 co zobaczyc w Oslo

tjuvholmen_awayproject_oslo_10

tjuvholmen_awayproject_oslo_12

Dziś mieszkania na Tjuvholmen należą do najdroższych w Norwegii. Za apartament z widokiem na fjord trzeba zapłacić ok 17 000 000 nok, co w przeliczeniu na złotówki, bez względu na kurs, wciąż pozostawia kwotę przekraczającą 7 000 000 zł.

Kto ma kilka milionów, odpoczywa na balkonie, kto nie ma, odpoczywa bezpłatnie na drewnianych siedziskach. Widok się zgadza, bez względu na ilość zer!

tjuvholmen_awayproject_oslo_9

Aker_Brygge_map_1917
mapa Aker Brygge z 1917  pic

 

 

TJUVHL9
aktualna zabudowa Tjuvholemn, która stanowi przedłużenie Aker Brygge pic  

awayproject.pl blog podróżniczy