Preikestolen | wędrówka nad Lysefjord

awayproject.pl blog podróżniczy szlak pieszy na Preikestolen

Wymyśliliśmy pewnego dnia, że przejdziemy w ciągu jednego weekendu, dwie z bardziej popularnych i rozpoznawalnych tras nad Lysefjord w Norwegii- szlak na  Prekeistolen oraz na Kjerag.

Do Stavanger dolecieliśmy samolotem w sobotę o świcie. W hotelu, w którym mieliśmy zarezerwowany nocleg, zostawiliśmy w przechowalni nadmiar bagażu. Przepakowaliśmy się na lekko i ruszyliśmy zobaczyć Prekeistolen.

awayproject-preikestolen-szlak-wedrowka

Promem ze Stavanger dopłynęliśmy do Tau. Tam czekał autobus, podstawiony przez tego samego przewoźnika. Sprawnie dojechaliśmy do miejsca, w którym rozpoczyna się szlak.

awayproject-preikestolen-szlak-wedrowka-2

Pogoda zmieniała się w zakresie od ciepło- wystarczy krótki rękaw, do leje- gdzie są peleryny. Przez to widoczność nie była doskonała, a w butach trochę chlupało po pewnym czasie.

Szlak prowadzi przez bardzo zróżnicowany teren. Od drewnianych kładek na mokradłach, przez szutrowe szlaki, po mokre ( w naszym przypadku) skały, na których, albo należy się  dziarsko wspiąć, albo w drodze powrotnej zjechać na tyłku. Kontrolowany poślizg wydaje się niekiedy lepszym rozwiązaniem (dopisek redakcji).

awayproject-preikestolen-szlak-wedrowka-3

awayproject-preikestolen-szlak-wedrowka-8

Mieliśmy wysokie buty, prowiant i nasze peleryny. Przy dobrej pogodzie na pewno idzie się łatwiej i szybciej. Warto uważać i patrzeć pod nogi. Na śliskich skałach łatwo się poślizgnąć, co niestety spotkało jedną z wędrujących przed nami osób. Dla niej powrót w dół, możliwy był już tylko helikopterem.

preikestolen wypadek na szlaku

awayproject-preikestolen-szlak-wedrowka-4

Wiadomo, jak jakość podłoża wpływa na wyniki sportowców w wielu dziedzinach. Odruchowo oceniałam podłoże pod swoimi stopami. Przyczepność 1%, szanse na poślizg 100%. Odwagi.

awayproject-preikestolen-szlak-wedrowka-5

awayproject-preikestolen-szlak-wedrowka-6

Wałówka to ważny towarzysz każdej wędrówki. Niektóre chwile zwątpienia i zmęczenia tłumaczyłam sobie spadkiem cukru, więc uzupełniałam siły i motywację batonikami zbożowymi i ciepłą herbatą.

awayproject-preikestolen-szlak-wedrowka-7

Preikestolen (eng. The Pulpit Rock) oznacza ambonę. Pionowa ściana, o wysokości 604 metrów, prowadzi w dół wprost do fjordu. Robi wrażenie. Jeśli ktoś lubi się zmęczyć i ma dobre buty to polecam. Ja koniecznie chcę tam jeszcze wrócić w dniu słonecznym i bezchmurnym,  żeby nacieszyć się wędrówką i widokami do cna.

awayproject-preikestolen-szlak-wedrowka-9

awayproject.pl blog podróżniczy