Plantacje herbaty na Azorach

away_project_blog_azory_sao_miguel_plantacja_herbaty_7
Plantacja Fábrica de Chá do Porto Formoso, Sao Miguel, Azory.

Filiżanka aromatycznej herbaty, w tle zielone wzgórza i ocean na horyzoncie. Czy taką przerwę na popołudniową herbatę na środku Oceanu Atlantyckiego można przecenić?

Plantacje herbaty na wyspie Sao Miguel.

Plantacje herbaty nie należą do pierwszych skojarzeń, kiedy myślimy o uprawach na Europejskich polach. Herbata nie jest również rdzennie azorską rośliną. Około 200 lat temu została sprowadzona na wyspę z odległych rejonów Azji, Afryki i Nowej Zelandii. W swojej historii Sao Miguel był gęsto obsadzony drzewkami pomarańczowymi i one stanowiły kluczową rolę w miejscowym rolnictwie. Gdy choroby wyniszczyły pomarańczowe gaje, mieszkańcy szukali nowych pomysłów na uprawy. I tak powstały plantacje ananasów i pierwsza w Europie plantacja herbaty, założona w 1883 roku przez Ermelinda Gago Da Camara, obecnie prowadzona przez 4 pokolenie rodziny pod nazwą  Chá Gorreana.

away_project_blog_azory_sao_miguel_plantacja_herbaty
Plantacja herbaty Chá Gorreana, Sao Miguel, Azory.

Sao Miguel, czyli wyspa Świętego Michała w archipelagu Azorów, na swojej niewielkiej powierzchni pomieściła 2 plantacje herbaty: Plantação Chá Gorreana oraz Fábrica de Chá do Porto Formoso. Obie malowniczo położone, wygrzane słońcem i wysmagane nadmorskim wiatrem ( nadoceanicznym, ale chyba nie ma takiego słowa).

Plantacje sąsiadują ze sobą, zapewne też konkurują, chociaż funkcjonują w odmienny sposób. Gorreana nieco zatrzymała się w czasie. Klimat tam panujący wydaje się mocno zaprzeszły. Wisi kilka starych fotografii, na których można podejrzeć pierwsze plantacje i ręczne metody zbierania i selekcji liści. Miejsce to jednak wygrywa atmosferą tworzoną przez właścicieli. Siostry, które są właścicielami i w kolejnym pokoleniu swojej rodziny, dbają o plantację, sprzedają i serwują napar osobiście. Mają czas na rozmowę.

W Porto Formoso więcej pracy włożono w zachowanie zabytkowej kamienicy i stworzenie miejsca, w którym stary kamień ścian dodaje powagi i sznytu całemu miejscu. Widok rozciągający się z tarasu jest zdecydowanie piękniejszy, jednak miejsce samo w sobie dość bezosobowe i niczyje.

away project blog azory sao miguel plantacja herbaty cha gorreana

Jeżeli mogę rekomendować kolejność zwiedzania, to na pewno Cha Gorreana powinna być 1 przystankiem, gdzie dowiecie się wszystkiego o uprawie herbaty na Azorach, skosztujecie kilka filiżanek przepysznego naparu i złapiecie oddech od zapewne świszczącego na zewnątrz wiatru. Po tej kuracji herbacianej warto podjechać do Porto Formoso, aby nacieszyć oko widokiem rozciągającym się z podwórka plantacji. Coś pięknego!

away_project_blog_sao_miguel_azory_plantacja_herbaty_Porto_Formoso_2
Plantacja Fábrica de Chá do Porto Formoso, Sao Miguel, Azory.

away project blog azory sao miguel plantacja herbaty

away_project_blog_azory_sao_miguel_plantacja_herbaty_5

awayproject.pl blog podróżniczy