Lewady – piesze szlaki Madery

Lewady

Lewady, czyli kanały wodne rozciągające się niemal z każdej strony wyspy Madera, utworzyły sieć szlaków turystycznych. Lewady powstały jako kanały irygacyjne wybudowane w XVI w. w celu nawodnienia upraw, transportując wodę z północy na południe wyspy. Na całej Maderze było ich około 200. Wzdłuż lewad biegną ścieżki, które umożliwiają kontrolowanie drożności kanałów i ich ewentualnej konserwacji czy naprawy. Obecnie ścieżki te wykorzystywane są jakoś trasy turystyczne. Dzięki temu Madera wypełniona jest ciekawymi i malowniczymi szlakami. Spośród różnorodnych lewad możemy wybierać trasę wycieczki kierując się ich długością i stopniem trudności przemierzanych pieszo tras. Aktualnie lewady to w sumie ponad 2000 km kanałów, w tym również około 40 km tuneli. Większość z tras przejdziemy w ciągu kilku godzin, najdłuższe to całodzienne wyprawy.

Jedną z przyjemniejszych Lewad jest Ribeiro Frio to Portela oferująca co kilkanaście metrów kolejne, coraz piękniejsze, naturalnie ukształtowane punkty widokowe. Rajskie obrazy ukazują się pomiędzy gałęziami niemalże tropikalnego lasu. Ocean, góry, gęste lasy, tunele skalne- wszystko to na wyciągnięcie ręki piechurów przystających pomiędzy skałami, by podziwiać widoki. Tak, tak, to naprawdę możliwe, jesteśmy na rajskiej wyspie.

madera szlaki turystyczne lewady

 W trakcie wędrówki można podziwiać Maderę w całej okazałości. Widoki, które rozciągają się z wysokich tarasów lewad, są świetnym połączeniem szlaku wędrownego i kilkukilometrowego tarasu widokowego. Wędrując lewadami spędziliśmy cały dzień podczas dobrego, kilkukilometrowego marszu.
 lewady szlaki turystyczne madera

Przydatne strony, na których znajdziecie listę tras wraz z opisami ich długości i trudności, to np. madeira-levadas.info oraz visitmadeira.pt

awayproject.pl blog podróżniczy